Web tasarımı, SEO çalışmaları düşünülerek yapılmalıdır!

SEO kurallarını bilmeden web tasarım çalışması yapıldığında hatalı indeksleme başta olmak üzere bir sürü sorun ile karşılaşılır. Çoğu zaman site ziyaretçi alamaz ya da alıyorsa da bu ziyaretçiler istenen kelimeler üzerinden gelmeyeceğinden hedeflenen kitleye erişilemez. Doğru web tasarım çalışması Google Arama Motoruna, nelerin indekslenmesinin gerektiğini ve nelerin indekslenmemesi gerektiğini söyler.

HTML ve CSS, web tasarım ve SEO çalışmasının başlangıç noktasıdır.

Arama motorlarının bir sayfayı indekslemesi ve üst sıralarda göstermesi çok farklı parametrelere bağlıdır. En önemlilerinden biri web tasarımının okunabilir olmasıdır. Sitenizden haberdar olan arama motorları sitenizi keşfetmek ister. Google veya diğerleri (Yandex, Yahoo, Bing) sitenize tarayıcı botlarını (crawler) gönderir, sitenizdeki her sayfayı inceler. HTML dosya sisteminde içerik kolayca okunur, analiz edilerek indekslenmek üzere sisteme aktarılır.

Flash web tasarımı SEO için dezavantajdır

Süslü, hareketli ve ziyaretçiyi etkilemek için hazırlanan flash siteleri havalıdır. Ancak tarayıcı tarafından yeteri kadar okunamazlar. Flash dosyaları .swf uzantılı dosyalardan siteyi oluşturur. Basitçe tarayıcınızın “kaynağı görüntüle” seçeneği ile siteye bakarsanız flash tasarımlarda içerik namına hiç bir şey bulamazsınız. Flash web tasarımının bir diğer dezavantajı da sayfa açılışını yavaşlatması ve ziyareçinin hemen çıkmasına neden olmasıdır. Google “Hemen Çıkma Oranı” değerlerini ölçer ve bu oranlar yüksekse, yani ziyaretçi kısa sürede siteden ayrılıyorsa, sitenizin ilgili kelime ile alakasız olduğunu düşünerek alt sıralara siteyi kaydırır, pagerank değerini düşürür. Flash web tasarımının önemli dezavantajlarından bir tanesi de Google Analytics gibi analiz araçlarıyla ziyaretçi trafiğinin izlenememesidir ki sitenizde ziyaretçi istatistiklerini izleyememek kör uçuşu gibidir.

SEO dostu web sayfasının özellikleri

Google, bir web sayfasını analiz ederken ideal ve okunabilir bir dökümanı düşünerek inceleme yapar. İnsanların kolay okuyacağı bir yapıyı arar. Sonuçta herşey ziyaretçi için yapılır.

HTML başlık etiketleri H1,H2,H3,H4… şeklinde büyükten küçüğe göre oluşturulmalıdır. Resim etiketi (img) ile resimler web sayfasında gösterilir. IMG etiketinin mutlaka genişlik ve yükseklik tanımları olmalı, ALT etiketi ile resim açılamadığında resim hakkında bir bilgi verilmelidir. Sonuç olarak arama motoru botları resimleri bir insanın gördüğü gibi göremez sadece onun bir resim olduğunu bilir. Burada resme ilgili etiketler ile koyulan açıklamalar sayesinde resmin ne resmi olduğunu bilir ve o şekilde doğru bir indeksleme yapabilir.

Web sayfasının düzeni eskiden TABLE etiketi ile hazırlanırdı. Bugün bile bu teknik ile web sayfasının hazırlandığını görüyoruz. Layout (düzen) olarak isimlendirdiğimiz sayfa düzeninde, en üste logo, ana menü, yan bölümde sidebar içerisinde kategori vb bilgiler, ortada sayfa içeriği ve en altta sayfa altı bölümü bulunur. TABLE etiketi layout oluşturma, yeni başlayan bir tasarımcı için kolay bir yoldur. Ancak arama motorları bu tür sitelerde sayfa bölümlerini tanımakta zorlanmaktadırlar. Bu nedenle DIV etiketi kullanılarak hazırlamak web tasarım seo çalışmasının temelini oluşturur.

Daha az kod çok içerik

Gereksiz HTML etiketleri, javascriptler, etiket satırında CSS tanımları vb kodların yoğunluğu bir sayfada içerik oranını aşmamalıdır. CSS ve javascript tanımları ayrı bir dosyada, mümkünse her biri bir dosyayı geçmeyecek şekilde kurgulanmalı ve sayfaya link ile bağlanmalıdır.

Hatasız Kodlama

Web tasarımını oluşturan HTML, CSS, Javascript gibi tarayıcının okuduğu bu dosyalar hatasız kodlanmalıdır. HTML etiketleri açma ve kapatma etiketleri ile oluşur.

İçerik yönetim yazılımları ile daha çok içerik

Arama motorları taze içerikleri sever. Her gün yeni içerikler sunan siteleri daha sık ziyaret eder ve üst sıralarda ziyaretçisine sunar. Örneğin; WordPress altyapısı kullanılarak yapılan web tasarım çalışmalarında daha çok içerik oluşturma imkanınız vardır. WordPress üzerinde SEO altyapısı kolayca oluşturularak optimize edilebiliyor.

Sonuç olarak

Web tasarım SEO ilişkisi başlagıçta da söylediğimiz gibi ilk günden düşünülerse sitenin başarısını önemli oranda arttıracaktır. Elbette SEO teknikleri bu saydıklarımızla bitmiyor. Ancak henüz işin başındaysanız web sitenizin tasarımını daha çok ziyaretçi alabilmesi için SEO uyumlu hazırlatmanız önem arz etmektedir. Bu konuda Turmedya olarak sizlere kaliteli hizmet sunmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir