Web sitenizde halihazırda kullanmakta olduğunuz sosyal paylaşım butonları mevcutsa, bunların yanına bir de WhatsApp’ı ekleyebilirsiniz. Müşterileriniz sizinle web veya mobil üzerinden direk olarak whatsapp ile iletişim kurabilirler. Bunu WordPress üzerinde yapabilmeniz için aşağıdaki yönergeleri uygulamanız yeterli. Bu yönergeler sonunda bu butona tıklayan kullanıcı direk whatsaap mesajlaşma ekranına yönlendirilecek.

Web üzerinden giren bir kullanıcıya aşağıdaki gibi bir bağlantı linki göndermelisiniz.

https://web.whatsapp.com/send?phone=+905301234567&text=MerhabaMobil telefon üzerinden giren bir kullanıcıya ise aşağıdaki gibi bir bağlantı linki göndermelisiniz.

whatsapp://send?phone=+905301234567Aşağıdaki yönergeler sayesinde kullanılan paltformu tespit edip ona göre bağlantı linki göndereceğiz.
Öncelikle /wp-content/themes/”Sizin Tema Klasörünüz” yolundaki functions.php dosyasında uygun bir yere aşağıdaki kodu yapıştırın. Bu kod size Wordprees Metin Bileşeninde php kod kullanma yeteneği kazandıracaktır.

function metin_bileseninde_php($text) {
 if (strpos($text, '<' . '?') !== false) {
 ob_start();
 eval('?' . '>' . $text);
 $text = ob_get_contents();
 ob_end_clean();
 }
 return $text;
}
add_filter('widget_text', 'metin_bileseninde_php', 99);Sonrasında WordPress Metin Bileşenini sayfanızda Whatsapp iconunu koymak istediğiniz alana ekleyin ve aşağıdaki kodu metin editörüne yapıştırın. Aşağıdaki kod sayesinde whatsaap, mobil ve web üzerinde sağlıklı olarak çalışacaktır.

<?php
    if(strstr(strtolower($_SERVER['HTTP_USER_AGENT']), 'mobile') || strstr(strtolower($_SERVER['HTTP_USER_AGENT']), 'android')) {
      echo '<a href="whatsapp://send?phone=+905343049060"> Mobil Versiyon </a>';
    }else{
      echo '<a href="https://web.whatsapp.com/send?phone=+905541961008&amp;text=Merhaba"> Web Versiyon </a>';
    }
?>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir