Web sitesi, şirketlerin ve kuruluşların en çok tercih ettiği reklam ve müşteri iletişim yöntemidir. Web tasarımı yaptırılırken en çok dikkat edilen nokta seo kurallarına uyulmasıdır.

SEO, Google arama motorunun sıralamalarında kullandığı bir terimdir. SEO yani Search Engine Optimization, Google arama motorunda üst sıralara çıkabilmek için yapılan bir işlemdir. Arama motoru optimizasyonu denilen bu işlemler, arama motorlarında otorite sağlamak ve sitenin popülerliğini artırmak için yapılmaktadır.

SEO uyumlu web sitesi nasıl yapılır?

İnternet siteleri tasarlanırken site içi optimizasyon yapılarak mevcut sayfalar öncelikle mantıklı bir şekilde birbirine bağlanır. Ayrıca bu sayfalar içerisinde bulunan bilgi ve içerikler site haritası ile arama motorlarına tanıtır. Bu sayfalarda insanların merak ettikleri hangi içerikleri bulabileceği gibi bilgiler ön plana çıkartılır. Bu sayede arama motoruna yazılan kelimelerden yola çıkarak görüntülenen sayfalarda, üst sıralara çıkmanız mümkündür.

Web siteleri tasarlanırken en çok dikkat edilmesi gereken yapı budur. Eğer siteniz güncel kodlar ile düzgün bir şekilde oluşturulmuş ise arama motorları site içerisinden aradığı bilgiyi çok daha rahat bir şekilde bulabilir. Arama motorları siteleri bu konuda puanlandırarak daha ön plana çıkmasını sağlayabilir. Site içi yapılan çalışmaların tamamına “iç SEO” denir. Web tasarımcının görevi iç SEO ya uygun yapıyı size teslim ettikten sonra biter. Seo işlemlerinizin tam olabilmesi için ayrıca “dış SEO” çalışmaları yapılması gerekir. Sosyal medya organizasyonu, farklı sitelerden link alınması gibi işlemler ayrıca yapılmalıdır.

SEO uyumlu web sitesinin yararları

  1. Arama motorlarında organik olarak bulunmanızı sağlar,
  2. İnternette ulaşılabilir olmak firmaların marka kimliğinin oluşmasına ve daha çok duyulmasına neden olur,
  3. Kullanıcılar belli bir disiplinde yapılmış internet sitesini ciddiye alır ve daha fazla güvenir.
  4. Ziyaretçi sayısında artışa neden olur,
  5. Firmanın internet üzerinden satış hacmini arttırır,
  6. Düşük maliyetler ile etkili reklamlar yapmayı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir