İnternet üzerinde MS Office , Windows 10 Pro, Windows Server 2016 gibi ürünler dijital olarak satılmaktadırlar. Fiyatları ise  normal fiyatlara göre fazlasıyla ucuz.

Peki dijital lisansa sahip olmak için yapmamız gereken işlemler nelerdir?

Satış işlemini yapan bir e-ticaret sitesinden ürün teslim alma aşamalarını tamamlıyoruz. Onay mesajı ve kargolama mesajları geldikten sonra ürün mail adresinize gönderilmiş olacaktır.

Dijital Lisans neden diğer ürünlere göre daha ucuz ?

Dijital Lisanslama işlemi için belli miktar Kargo ücreti , Telif ücreti , Gümrük vergisi , Özel tüketim vergisi , Bandrol ücreti gibi ücretler istenmediği için  diğer lisans işlemlerine göre daha ucuzdur ve Türkiye’de gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

Üründe problem olduğunda değişim veya iade koşulları mevcut mu ?

Dijital ürünlerde lisansların ifşası gerçekleşmiş olduğu için iade durumu bulunmamaktadır.

Ürünün dezavantajları nelerdir ?

Microsoft , kendi dışında ürün anahtarı dağıtımı yapan satıcılara karşı uzun süredir mücadele vermektedir. Farklı yollarla sahip olunan ürün anahtarları tespit edildiğinde her biri Microsoft tarafından geçersiz kılınmaktadır.  Yani Microsoft dışında farklı bir kanaldan ürün alır iseniz paranızın çöpe gitme ihtimali yüksektir.

RİSK  onay mesajlarından anlaşılır mı?

Evet anlaşılır. Aldığınız ürünün anahtarı sizlere Microsoft dışında bir firma ya da kuruluştan e-posta  veya WhatsApp yoluyla geliyorsa riskli bir durumla karşılaşabilirsiniz demektir. Çünkü satıcı firma size kendisini resmi bir satıcı firma gibi gösterse de ürün kodu Microsoft tarafından gönderilmelidir.  Bunun dışındaki bütün satıcı  kaynaklardan gelen anahtarlar yasa dışı özelliktedir.

 Yasa dışı ürün anahtarlarına nasıl ulaşıyorlar ?

Yasa dışı anahtarların Uzak Doğu’daki üretim fabrikalarından sızdırıldığı yada korsanlar tarafından klonlandığı söylenmektedir.  Bu kodlar çoğunlukla e-ticaret sitelerinde düşük fiyatlara satışa sunulmaktadır.

 

Bunlardan faydalanabilirsiniz :

https://www.webtekno.com/microsoft-turkiye-ile-gorustuk-19-tl-ye-satilan-windows-10-lisanslari-yasal-degil-h64917.html

https://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/forum/all/dijital-lisanslama/2c2fb271-70d9-4dbb-858d-02657ec49835

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir