Web sitesinde domain(alan adı) seçiminin etkisi

İnternet üzerinde web sitesine ulaşmayı kolaylaştıran alan adı yani domain adresi seçimi, arama motorlarında web sayfanızın üst sıralarda çıkmasını sağlayan etkenlerden bir tanesidir. Firmayı rakiplerinin bir adım önüne geçirmektedir.

Web tasarımına başlamadan önce kesinlikle hedeflenen anahtar kelimeleri belirlemeniz ve eğer mümkünse o anahtar kelimeleri içinde barındıran bir alan adı seçimi yapmanız ısrarla tavsiye edilir.

Domain adresi SEO açısından çok önemli olup, site içeriği ve anahtar kelimelerle uyumlu olması tavsiye edilir.

Örnek olarak hedeflenen anahtar kelimemiz “medya” ise en iyi alan adı seçimi medya.com olacaktır. Fakat günümüzde domain yani alan adı havuzu çok kısıtlı olduğu için böyle bir alan adına sahip olamayacak ya da çok fazla para ödemek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden içerisinde medya anahtar kelimesinin barındıran bir alan adı seçmeniz daha faydalı olacaktır. Örnek olarak kendi alan adımız turmedya.com verilebilir. Yine Türkiye’de Green Card danışmanlığı yapacaksınız greencard.com en isabetli seçim olacaktır. turkiyegreencard.com veya trgreencard.com gibi adres seçimleri de amaca hizmet edecektir.

Bu şekilde belirlenen bir domain adresi web sayfanıza ulaşılmasını daha kolaylaştıracaktır.

Domain adresi seçilirken nelere dikkat edilmeli?

Arama motorları dikkate alınmalı: Türkiye’de yapılan araştırmalara göre en fazla tercih edilen arama motoru yüzde 96 ile Google’dır. Google arama motorunda web sayfasının üst sıralarda çıkması ürün ve hizmetlerle ilgili kelimelerin domain adresinde geçmesi ile mümkündür. Fakat tek etken değildir. Çünkü arama motorları aranan kelimeleri ilk olarak site içinde, başlıkta ve domain adresinde arayarak ekrana yansıtmaktadır.

Hafızalarda yer edici ve kolay olmalıdır: Anahtar kelime olarak akılda kalıcı ve kolay kelimelerin seçilmesi gerekmektedir. Kelime sayısı ne kadar az olursa o kadar etkili sonuç alınabilir. Bazı domain adreslerinde hiç anahtar kelime olmamasına rağmen akılda kalıcılığı iyi kelimelerden oluşması nedeni ile markalaşan adresler bulunmaktadır.

Bulunulan kültür ve coğrafyaya uygun olmalıdır: Yerel bir sitenin domain adresi il adı veya hizmeti belirten tek bir kelimeden oluşabilir. Hakaret içeren çağrışımlar yapmayan, akılda kalıcı ve özgün isimler tercih edilmelidir.

Doğru uzantılar tercih edilmelidir: Anahtar kelime ve hizmete uygun olarak belirlenen domain adreslerinin uzantıları hafızalarda yer edici com, net veya org gibi uzantılardan oluşması markalaşmayı daha da kolaylaştıracaktır.

Firmanın alan adını seçerken, hizmet alanına veya kurumsal kimliğine göre seçip seçmeyeceğine öncelikle karar vermesi gerekmektedir. Verilecek olan hizmete göre seçilen domain adreslerinin SEO açısından arama motorlarında web sitesinin ilk sıralarda çıkmasına katkısı büyüktür. Anaokulu gibi bir eğitim kurumu iseniz anaokulunuzun ismini ve anaokulunu içinde barındıran bir alan adı örnek olarak  sevgigunesianaokulu.com gibi bir ismi tercih etmesi aramalarda şansını arttıracaktır.

Web siteleri firmaların internetteki aynası gibidir. Domain adresleri de bu aynanın en etkili parçasıdır.

Turmedya ekibi olarak bizler, tüm web tasarım ve uygulama süreçleriniz de olduğu gibi alan adı seçiminde de sizlere yardımcı oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir